Jakobsbergsgatan 13F, Jakobsberg, Västerås
- 1.5 rum
- 42.5 kvm
- 3 397 KR/MÅN
- Bostadsrätt
- 1 150 000kr
Ett fint flow redan när du kliver in i hallen.
Nuvarande ägare har trivts här i 23 år – något som tydligt speglar känslan.
Den här 1,5:an ligger på andra våningen. Fint ljus och generös takhöjd, tillsammans med ekparkett och ljusa tapeter, skapar en lugn atmosfär.
Djupa fönsterbänkar i sten lever vidare från 1945, då huset byggdes.
Den västvända balkongen blir en skön plats att slå dig ner på i eftermiddags- och kvällssolen.
Du slipper pendla hem sent på kvällen - du får en egen punkt i stan.
På bara några minuters promenad når du caféer, butiker och folkvimmel samtidigt som Djäkneberget intill blir din bekymmerslösa gröna trädgård, eller snarare park.
Stabil och välskött förening ger ett tryggt och bekvämt boende.
Låg belåning, endast 1 369 kr/kvm, enligt senaste årsredovisningen.
Stort cykelförråd, två tvättstugor, en gästlägenhet och uteplats med möbler och grill finns och två förråd tillhör lägenheten.
Ett hem med ljus, värme och trivsel – varmt välkommen!

Redan i hallen känns det ombonat. Tre fristående garderober med spegeldörrar och en inbyggd garderob ger fina förutsättningar till ordning och reda. Ekparkett här, liksom i övriga rum.
ALLA BILDER

Luckorna i köket håller en ljus ton. Inbyggda vitrinskåpet med belysning och den djupa fönsterbänken i sten (som även finns i övriga rum) är fina detaljer. Utrustning; kyl/frys (-24), spisfläkt (-24) och hällspis.
ALLA BILDER

Efter lunchtid smyger sig ljuset fint in vardagsrummet, som förlängs med balkongen under fina dagar. Plats finns för både matbord och soffa.
ALLA BILDER

Lugnt och ostört med eftermiddagssol på husets baksida - här omges du av grönska under sommaren.
ALLA BILDER

I sovrummet kan du vakna till morgonsolen, eller så fäller du ner persiennerna (persienner i alla rum). Rofyllt rum med tapet i ljusgrön ton. Den säng som står i rummet i dag är 140 cm bred, men utrymme finns för en 160 cm bred säng och då kan du även få plats med t ex en byrå eller ett skrivbord.
ALLA BILDER

Gillar du att bada? Här finns badkar! I övrigt finns toalett, tvättställ, överskåp och handdukstork. Kaklade väggar och våtrumsmatta.
ALLA BILDER

Brf Kata är en stabil förening med mycket låg belåning som förvaltas av HSB, tekniskt och ekonomiskt. 42 bostadsrättslägenheter fördelas över ett bostadshus i centralare delarna av Västerås. I källaren finns två välutrustade tvättstugor (en med matt-tvätt), torkrum, toalett, stort cykelförråd, miljöbod och en gästlägenhet. På baksidan finns grill och utemöbler. Numera finns porttelefon. Föreningen har 22 egna parkeringsplatser och det är en liten kö till dessa. Alternativ är boendeparkering längs markerade gator intill, alternativt söka en plats i närliggande parkeringshus.
ALLA BILDER

Djäkneberget är troligen det första många förknippar läget med. En plats för rogivande stunder, sköna promenader och den fina restaurangen. Närheten till kultur, butiker , torghandel och mataffärer ger dig möjlighet att promenera till det mesta. Pendlar du så kan du gå eller cykla till stationen. Minska klimatavtrycket och må bättre - här finns möjlighet att leva ett bilfritt liv.
ALLA BILDER
| Bostadstyp | Lägenhet |
|---|---|
| Upplåtelseform | BR |
| ADRESS | Jakobsbergsgatan 13F |
| Postnummer | 724 61 |
| Ort | Västerås |
| Kommun | Västerås |
| OMRÅDE | Jakobsberg |
| Län | Västmanlands |
| Tomt/Uteplats | |
| Parkering | Nej |
| Balkong | Ja |
| Altan | Nej |
| Månadsavgift | 3 397 kr/mån |
| Kommentar till månadsavgift | I avgiften ingår värme, vatten och bostadsrättstilläggsförsäkring. Obligatoriskt tillägg för fast el och tv/bredband (via Telenor) redovisas under driftskostnader. Inklusive dessa är avgiften 3 623 kr/mån. |
| ANTAL RUM | 1.5 |
| BOAREA | 42.5 |
| Areakälla | Föreningens information |
| ENERGIDEKLARATION | F |
| VÅNING/HISS | |
| HISS | Nej |
| Totalt antal våningar | 3 |
| VÅNING | 2 |
| Tomt/Uteplats |
Balkong: Finns |
| BYGGNADSSÄTT |
Ventilation: Mekanisk (endast frånluft) |
|---|---|
| BYGGNADSÅR | 1945 |
| DRIFTKOSTNADER |
Elkostnad: 2930 kr/år Försäkring: 1350 kr/år Övrigt: 2712 kr/år Total driftkostnad: 6992 kr/år Kommentar: Övrigt avser obligatoriskt tillägg för fast el (22 kr/mån) och tv/bredband (204 kr/mån). |
| BESKRIVNING BILPLATS | Föreningen har 23 egna parkeringsplatser: - Plats med motorvärmarstolpe, 300 kr/mån - Plats utan el, 180 kr/mån - Plats med laddstolpe, 500 kr/mån + 2,50 kr/kWh För närvarande kö. |
| Utförd | Genomförd |
|---|---|
| Energideklarationsdatum | 2019-02-19 |
| Energiklass | F |
| Primärtenergital | 157 kWh/kvm och år |