Isbergsvägen 14, Hökåsen, Västerås
- 7 rum
- 186kvm
- Friköpt
- 4 250 000kr
När nuvarande ägarna klev in i huset första gången och möttes av ljuset och de öppna ytorna, så var saken klar. En oslagbar planlösning med många rum och stora sällskapsytor i ett plan var ju helt perfekt. Egentligen saknades bara en carport utanför garaget, något de såg till att bygga och då i dubbel storlek. Huset har vårdats väl och uppdaterats under de drygt 20 åren som säljarna bott här, bland annat byttes fönstren förra året.
I dag finns det sju rum och kök i huset med möjlighet till åtta. Huset är U-format med valmat tak och vidbyggt garage. I ena delen finns en praktisk groventré med klinkergolv, lika perfekt för leriga barnvagnshjul som till egen ingång för tonåringen. I den här delen finns sovrum, dusch, toalett och bastu så möjlighet till uthyrning finns också.
Den friköpta hörntomtens baksida ligger mot soliga söder och den stora altanen har försetts med en sensor-/väderstyrd markis. Med en fasad av tegel, nya fönster och en robotgräsklippare får du tid över till annat än underhåll och fix.
Ett hem för barnen att växa upp i, nära till skola, lekplatser, kamrater och bad.